Najlepszy pośrednik kredytowy – jakie powinien mieć doświadczenie i czym się cechować?

21 marca 2018 Artykuły
Pośrednik kredytowy - przedstawianie umowy

Usługi pośrednictwa finansowego cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem klientów – jak wynika z szacunków nawet 50% kredytobiorców korzysta z usług pośredników przy staraniu się o kredyt hipoteczny, a 85% osób, które zamierzają zaciągnąć zobowiązanie uważa, że usługi pośredników są potrzebne.* Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pośrednik kredytowy? O tym przeczytacie w naszym tekście.
 
 
 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Od pośredników kredytowych wymaga się co najmniej średniego wykształcenia, a często nawet posiadania dyplomu uczelni wyższej (np. ukończenia kierunku związanego z ekonomią czy finansami). Nie jest to jednak warunek konieczny – na rynku usług kredytowych doskonale radzą sobie również osoby, które nie posiadają ekonomicznego wykształcenia. Zdecydowanie ważniejsze jest doświadczenie pośrednika oraz znajomość rynku.

Wybierając osobę, z którą mamy zamiar podjąć współpracę, musimy przede wszystkim zweryfikować jej staż zawodowy – sprawdzić od ilu lat doradza klientom, czy pracą pośrednika zajmuje się na cały etat czy jedynie dorywczo. O bogatym doświadczeniu mogą mówić osoby, które w zawodzie przepracowały minimum 3 lata i obsłużyły co najmniej 100 klientów.

Najlepszy pośrednik kredytowy powinien także doskonale znać oferty dostępne na rynku i wiedzieć, jakie kryteria przy ocenie zdolności kredytowej stosują poszczególne banki. Nie bez znaczenia jest również znajomość podstawowych zagadnień prawnych, np. związanych z ustanawianiem hipoteki na nieruchomości.

Specjalizacja pośrednika kredytowego

Jesteś zainteresowany kredytem?

Skontaktuj się z nami a pomożemy Ci we wszystkich formalnościach.

Kontakt
Przy wybieraniu doradcy, warto też wziąć pod uwagę dziedzinę, w której się specjalizuje – wielu pośredników zajmuje się wyłącznie ofertami kredytów hipotecznych, inni na co dzień doradzają klientom w sprawie konsolidacji zobowiązań, pozyskania kredytów konsumpcyjnych czy inwestycyjnych na rozwój działalności gospodarczej.

Najlepszy pośrednik kredytowy to wbrew pozorom nie ten, który zna się na wszystkim, a osoba, która posiada duże doświadczenie w danej dziedzinie. Dzięki temu będzie w stanie dobrać ofertę dostosowaną do potrzeb kredytobiorcy. W naszej firmie pracują pośrednicy, którzy specjalizują się w danych dziedzinach.

Najlepszy pośrednik kredytowy – jak wybrać profesjonalistę?

Wiedza merytoryczna i doświadczenie zawodowe to nie wszystko – najlepszy pośrednik kredytowy powinien również mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Nie bez znaczenia są kompetencje miękkie – komunikatywność, wysoka kultura osobista, umiejętność nawiązywania kontaktów i dobierania produktów finansowych do indywidualnych potrzeb klienta, samodzielność w działaniu, dokładność oraz rzetelność.

Jeżeli znajdziemy pośrednika, który spełnia wszystkie te kryteria, charakteryzuje się dużą wiedzą i działa w sposób etyczny, możemy być pewni, że pomoże nam w uzyskaniu najbardziej korzystnego kredytu. Pamiętajmy również, że pośrednik finansowy nie powinien pobierać wynagrodzenia od klienta – otrzymuje on prowizję od banków, z którymi współpracuje.

*Badanie TNS przeprowadzone na zlecenie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego