BIK, BIG, KRD, ERIF – w jakich bazach bank sprawdza osobę wnioskującą o kredyt?

25 kwietnia 2018 Artykuły | Zdolność kredytowa
sprawdzanie historii kredytowej

W ocenie zdolności kredytowej pomagają bankom biura informacji gospodarczej (BIG InfoMonitor, KRD oraz ERIF), a także BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Czym różnią się te pojęcia? Co – jako kredytobiorca – powinieneś wiedzieć o tych instytucjach?

Składając wniosek o kredyt (a w ostatnich latach także o większość pożyczek pozabankowych), musisz liczyć się z tym, że instytucja dokładnie przeanalizuje twoją zdolność. Jednym z jej najważniejszych składników jest historia kredytowa oraz to, jak spłacałeś swoje pozostałe zobowiązania – na przykład mandaty, abonamenty telekomunikacyjne, czynsze lub rachunki za media. Źródłem takich danych są zwykle trzy biura informacji gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Działające od 1997 Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera i udostępnia informacje na temat zdolności klientów różnych instytucji. Z początku korzystały z niego (i udostępniały dane) jedynie banki i SKOK-i, jednak ostatnio dołączyły do nich także firmy pożyczkowe. W BIK-u nie ma informacji o niespłaconych mandatach, rachunkach czy abonamentach. Rejestr koncentruje się tylko na spłacie kredytów i zobowiązań, odnotowując ewentualne opóźnienia lub zaniechania. Ocena konsumenta ma postać punktową (od 192 do 631) lub gwiazdkową (od jednej do pięciu gwiazdek).

BIG InfoMonitor

Jesteś zainteresowany kredytem?

Skontaktuj się z nami a pomożemy Ci we wszystkich formalnościach.

Kontakt
BIG InfoMonitor działa od 2004 roku, gromadząc dane na temat spłaty (zarówno terminowej, jak i opóźnionej) różnego typu zobowiązań. Informacje do rejestru mogą przekazywać różne podmioty (nie tylko banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i), podobnie jak każdy może wystąpić o udzielenie informacji, o ile oczywiście zdobył zgodę danej osoby lub instytucji. BIG InfoMonitor, w odróżnieniu od pozostałych biur informacji gospodarczej, udostępnia także dane znajdujące się w bazie BIK.

KRD – Krajowy Rejestr Długów

To najstarsze polskie biuro informacji kredytowej. KRD gromadzi dane na temat terminowości w spłacie zobowiązań osób indywidualnych oraz firm. Informacje do bazy mogą przekazywać zarówno firmy, jak i samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby fizyczne, o ile tylko posiadają tytuł wykonawczy. O popularności Krajowego Rejestru Długów najlepiej świadczą liczby. Przez 15 lat działalności biura, jego klienci wygenerowali ponad 145 milionów raportów, a łączna suma odzyskanych dzięki nim pieniędzy wynosi blisko 52 miliardy złotych.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

Rejestr ERIF jest obecny na rynku od 2004, jednak pod obecną nazwą działa od 2016. Na tle innych rejestrów, ERIF wyróżnia się tym, że jako pierwsze biuro informacji gospodarczej zaczął regularnie sprawdzać aktualność swojej bazy korzystając z usług biegłego rewidenta i publikując roczne statystyki. Wśród partnerów ERIF są zarówno firmy, jak i instytucje publiczne, gminy i zwykli konsumenci.